company logo

Prima pagină Activităţi Extracurriculare Activităţi artistice Campania "Bucurie în Familie – pizza pentru fapte bune", ediţia a VII-a – 2024 la Liceul Tehnologic "Alexandru Vlahuţă" Şendriceni
Campania "Bucurie în Familie – pizza pentru fapte bune", ediţia a VII-a – 2024 la Liceul Tehnologic "Alexandru Vlahuţă" Şendriceni PDF Imprimare Email
Scris de Marius NISTOR   
Luni, 29 Aprilie 2024 10:31

Liceul nostru in parteneriat cu Protopopiatul Dorohoi şi Biroul Pro Vita, a participat pentru a doua oară, la acţiunile de voluntariat in cadrul Campaniei BIF 2024. Activitatea constă în sprijinirea familiilor cu mulţi copii, prin donarea de alimente neperisabile pentru masa de Paşti (ajutor pentru 200 familii cu peste 7 copii). aflate în dificultate, dar şi a familiilor vulnerabile. Elevii voluntari SNAC, impreună cu profesorii diriginţi care au coordonat colectivele de elevi, au reuşit să colecteze şi să doneze 86 litri ulei şi 586 kg alimente neperisabile: zahăr, făină, mălai, orez, griş, pesmet, paste făinoase, fasole, mazăre, pastă de tomate, bulion.

Scopul activităţilor desfăşurate de voluntarii SNAC este creşterea gradului de conştientizare asupra importanţei voluntariatului în procesul de schimbare socială, în procesul de motivare al elevilor de participare activă la dezvoltarea comunităţii noastre şcolare,  în procesul de întrajutorare a celor cu oportunităţi reduse – dezvoltând astfel comunităţi sustenabile, cu valori, ghidate de umanitate.

Echipa SNAC

 

 

 

 

 


Motorizat de Joomla!. Valid XHTML and CSS.