company logo

Prima pagină Activităţi Extracurriculare Alecu Ivan GHILIA FESTIVITATEA DE PREMIERE A CONCURSULUI NAŢIONAL DE CREAŢIE LITERARĂ ŞI PICTURĂ „ALECU IVAN GHILIA”, EDIŢIA A XI-A, 2022 CUPRINS ÎN CAEN 2022, APROBAT DE ISJ BOTOŞANI CU NR. 47/04.01.2022, POZ. 3
FESTIVITATEA DE PREMIERE A CONCURSULUI NAŢIONAL DE CREAŢIE LITERARĂ ŞI PICTURĂ „ALECU IVAN GHILIA”, EDIŢIA A XI-A, 2022 CUPRINS ÎN CAEN 2022, APROBAT DE ISJ BOTOŞANI CU NR. 47/04.01.2022, POZ. 3 PDF Imprimare Email
Scris de Marius NISTOR   
Luni, 23 Mai 2022 14:03

Vineri, 20 mai 2022 a avut loc la Liceul Tehnologic „Al. Vlahuţă” Şendriceni festivitatea de premiere a Concursului Naţional de Creaţie Literară şi Pictură „Alecu Ivan Ghilia”, ediţia a XI-a. Au participat 290 de elevi din 27 de judeţe (Argeş, Vaslui, Botoşani, Bucureşti, Galaţi, Ialomiţa, Călăraşi, Suceava, Vrancea, Bihor, Buzău, Iaşi, Neamţ, Gorj, Tulcea, Teleorman, Maramureş, Dolj, Dâmboviţa, Arad, Constanţa, Tulcea, Vâlcea, Cluj, Timiş, Sibiu, Braşov), dar şi din Republica Moldova (Chişinău, Edineţ).

La festivitatea au fost prezenţi reprezentanţi ai ISJ Botoşani-doamna inspector general profesor doctor Ada Alexandrina Macovei, domnul inspector Bogdan Gheorghe Suruciuc, doamne şi domni directori ai şcolilor din Dorohoi şi din comunele vecine, viceprimarul comunei Şendriceni Dănuţ Prozoreanu, profesori îndrumători ai elevilor participanţi la concurs, reprezentanţi ai Uniunii Scriitorilor din România-Gabriel Alexe, Cezar Ciobcă şi Vasile Iftime şi maestrul Alecu Ivan Ghilia.

 

Concursul a avut două etape: etapa indirectă în care s-au stabilit premiile şi menţiunile şi etapa directă unde s-au stabilit câştigătorii trofeelor (creaţie liteterară şi pictură).

Rezultatele concursului pe secţiuni.

SECŢIUNEA CREAŢIE LITERARĂ GIMNAZIU

Antonescu Tudor, Şc. Gim. „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, Botoşani, a VIII-a, Antonescu Cătălina, Trofeu (creaţie literară)

  1. Pîslaru Iustin, Şc. Gim. „Oprea Iorgulescu” Câmpulung, Argeş, a VII-a, Banu Gabriela, Premiul I
  2. Dominte Diana, Şc. Gim. „Ştefan Cel Mare” Vaslui, a VIII-a, Nicolae Lucian, Premiul al II-lea
  3. Antonescu Tudor, Şc. Gim. „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, Botoşani, a VIII-a, Antonescu Cătălina, Premiul al III-lea

SECŢIUNEA CREAŢIE LITERARĂ LICEU

  1. Matei Raluca Maria, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Bucureşti, a XII-a, Mitrea Silvia Cristina, Premiul I
  2. Vasilache Teodora Maria, Colegiul Naţional „Costache Negri” Galaţi, a XI-a, Ciobanu Cristina, Premiul al II-lea
  3. Costache Raisa Alina, Liceul Teoretic „Carol I” Feteşti, Ialomiţa, a XI-a, Nicoară Florentina, Premiul al III-lea

SECŢIUNEA DESEN/PICTURĂ – GIMNAZIU

  1. Balan Lavinia, Liceul Tehnologic nr. 1 Corod, Galaţi, a VIII-a, Capotă Costel, Premiul I
  2. Zhang Min Nah, Şcoala Gimnazială „Pia Brătianu” Bucureşti, a V-a, Creţu Lucia, Premiul al II-lea
  3. Chirilă Nicola, Şc. Gim. „Leon Dănăilă” Darabani, Botoşani, a VII-a, Aionesei Ramona Maria, Pemiul al III-lea

SECŢIUNEA DESEN/PICTURĂ – LICEU

Terteleac Mara Ioana, Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” Bucureşti, a IX-a, Ienulescu Nicu Sorin, Trofeu (pictură)

  1. Ilucă Larisa, Clubul Copiilor Dorohoi, Botoşani, a XI-a, Puhăcel Daniel, Premiul I
  2. Ene Marina, Liceul Pedagogic„ Ştefan Bănulescu” Călăraşi, a IX-a, Bîrjoveanu Irina, Premiul al II-lea
  3. Negrea Ioana Alexandra, Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava, a X-a, Atomei Florentina, Premiul al III-lea

PREMII SPECIALE

  1. Pîslaru Iustin, Şc. Gim. „Oprea Iorgulescu” Câmpulung, Argeş, a VII-a, Banu Gabriela
  2. Matei Raluca Maria, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Bucureşti, a XII-a, Mitrea Silvia Cristina
  3. Vasilache Teodora Maria, Colegiul Naţional „Costache Negri” Galaţi, a XI-a, Ciobanu Cristina
  4. Costache Raisa Alina, Liceul Teoretic „Carol I” Feteşti, Ialomiţa, a XI-a, Nicoară Florentina

Coordonator : prof. Grădinariu Violeta

ALBUM FOTO

Ultima actualizare în Luni, 23 Mai 2022 14:53 Vizualizat de : 286 ori
 


Motorizat de Joomla!. Valid XHTML and CSS.